Despre povestea de iubire pe care o trăiesc Anca Țurcașiu și Călin Șerban s-a vorbit mult de-a lungul timpului, mai ales că relația dintre ei a început după vârsta de 50 de ani, pe fondul unei prietenii.
Prezenți într-o emisiune TV, aceștia și-au amintit cum s-a transformat relația lor dintr-o prietenie solidă într-o poveste de iubire. Ambii au recunoscut că se cunoșteau de aproximativ 20 de ani și că au rămas în permanență apropiați, fără să bănuiască vreo clipă că legătura lor ar putea deveni una romantică.
„Ne știam de 20 de ani și am rămas în relații de foarte bună prietenie. Astfel încât, el fiind brașovean, de fiecare dată când ajungeam în Brașov cu unul dintre spectacolele mele, îl sunam și îi spuneam: <Călin, vrei să vii la spectacol?>. Și el spunea da, de fiecare dată a venit cu buchete de flori, dar la revedere, la revedere. Apoi, într-un an am fost invitată să cânt undeva la munte și am luat împreună cu niște prieteni de-ai mei o cazare chiar în Piața Sfatului, eu știam că el locuiește chiar în Piața Sfatului, și le-am spus prietenilor mei că, dacă tot stăm câteva zile la Brașov, eu am un prieten foarte bun aici care ar putea să ne plimbe prin Brașov”, a povestit artista, potrivit Click.ro.
Citește și: Anca Țurcașiu, mesaj emoționant de ziua iubitului ei: „Nu știu decât să mulțumesc Universului că ești!”
De cealaltă parte, Călin Șerban a rememorat momentul întâlnirii care a schimbat totul, descriind cu emoție revederea lor „Ne-am întâlnit, am mers ușor în Piața Sfatului. Eram în curtea Bisericii Negre. Am ieșit din curte, ne-am văzut așa de la 20–30 de metri, am început să măresc pasul și chiar să alergăm. Ne-am luat în brațe, am învârtit-o. A fost ceva fantastic.”
El a continuat, povestind reacția celor din jur și intensitatea momentului: „Deci, am alergat unul către celălalt, niciodată nu mai făcusem asta. Asta nu a fost nimic. Prietenii mei cu care eram îmi spuneau: <măi, te vede cineva, îți face cineva vreo poză>, iar eu spuneam: <și ce dacă, e prietenul meu de o viață>”.
La rândul ei, Anca Țurcașiu a explicat că a simțit imediat că relația lor a trecut într-o altă etapă: „E o chimie între noi și ne-am dat seama că este mult mai mult decât poate să fie o prietenie, iar peste 2 zile el a venit la București și de atunci nu ne-am mai despărțit”.
Anca Țurcașiu și Călin Șerban au trecut amândoi prin divorțuri
La acel moment nu se mai văzuseră de luni bune și amândoi erau divorțați de ceva ani. "Nu ne-am pus niciodată problema că ar putea fi între noi ceva mai mult decât o relație de prietenie. Cum e soarta... De unde nu te aștepți apare omul care simți că poate să fie jumătatea ta. Și asta simțim. (...) A fost destul de șocant pentru toată lumea, într-adevăr. Îți dai seama. Ne-am mutat împreună, când la București, când la Brașov. Avem acum două locuri în care stăm și din care plecăm foarte des. Vrem să mergem în multe călătorii", a completat Țurcașiu. Deși povestea lor i-a luat pe mulți prin surprindere, copiii lor din mariajele anterioare s-au bucurat să-i vadă împreună. Radu, fiul Ancăi, îl știa pe Călin și avea o legătură bună cu el, deoarece acesta din urmă îl ajutase cu școala lui de schi. Cele trei fiice ale lui Călin o știau pe Anca din showbiz și o admirau.