Bucuresti | 102,8FM OFENBACH - OVER YOU (NEW PW)

Theodor Andrei, primele declarații după Eurovision 2023. Ce spune despre prezența scenică, hainele purtate și zero puncte în semifinală

Theodor Andrei
Theodor Andrei, reprezentantul României la Eurovision 2023 / Foto: Profimedia

Theodor Andrei, reprezentantul României la Eurovision 2023, a dat primele declarații despre prestația lui la concursul muzical. Invitat în emisiunea lui Cătălin Măruță, artistul de 18 ani a fost deschis, s-a arătat încrezător în viitorul lui în muzică și a încercat să explice câteva dintre controversele apărute zilele acestea.

Despre faptul că România nu a obținut niciun punct în semifinala Eurovision în care a concurat, Theodor a spus: "Voturi au fost, numai că algoritmul prin care se calculează rămâne nedeslușit. Nu pot să-mi explic asta. Știu că românii din diaspora ne-au votat, au fost foarte, foarte mulți fani străini care ne-au susținut foarte mult. Susținerea din partea străinilor a fost copleșitoare, cumva mai mare decât cel din țară. Dacă stau să mă gândesc matur și retrospectiv, există și părți pozitive, și părți negative. Plusul a fost că a fost mediatizată treaba că Theodor Andrei este cea mai bună voce masculină de la Eurovision 2023, că dincolo de piesă, prezența mea a fost plăcută, am dat interviuri pentru toate țările, am dat aceste mesaje de anti-bullying, de dragoste".

Citește și: Ce a transmis Mihai Trăistariu după ce România nu s-a calificat în finala Eurovision 2023: “Această melodie nu avea ce să caute acolo”

"Fiind prima mea experiență de o asemenea anvergură, am avut multe restricții impuse și de EBU (organizatorul Eurovision - n.r.). Lucrurile merg foarte repede acolo, nu ai foarte mult timp să repeți. Anul ăsta, muzica rock nu a fost foarte, foarte bine primită. Excepția a fost Finlanda. Piesa a ajuns la multe suflete. Au trecut multe zile și piesa e încă ascultată", a mai spus Theodor Andrei despre ceea ce crede el că au fost minusurile lui.

Theodor Andrei, despre punerea în scenă a momentului său din semifinala Eurovision 2023: "Nu a avut aportul meu regizoral"

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

Citește și: Cine este iubita lui Theodor Andrei, reprezentatul României la Eurovision 2023. Artistul, criticat: ”A vrut s-o plimbe la Liverpool”

"Momentul din semifinala Eurovision nu a avut aportul meu regizoral. Singurul aport al meu a fost secvența cu mâna. Ținutele au fost alese de mine împreună cu stilista TVR. Hainele mi-au plăcut. Am vrut să merg pe ideea de emoție și feeling, să se remarce piesa, dar suntem într-o epocă în care suferim de consumerism. Cred că dacă era altfel, nu știu dacă ar fi fost un rezultat complet diferit, dar ar fi fost altceva. Eurovision nu e numai despre piese. Am schimbat foarte multe regii, eu făcusem complet altceva, colaborativ am făcut altceva. Eu nu am avut o susținere în spate, o casă de discuri. E normal să fie critici. E o experiență pe care dacă trăiești o dată în viață, e arhisuficient, dar e foarte frumos. Energia a fost superbă, toți ne știam piesele reciproc. Încă sunt de părere că piesa e bună".

Despre Loreen și faptul că aceasta a câștigat Eurovision pentru a doua oară, artistul român a spus: "Piesa e foarte ok. Am avut alți favoriți. Italia mi-a plăcut foarte mult, Finlanda. Este de luat în considerare că este Loreen. Nu sunt revoltat că a câștigat Loreen. Nu există, însă, termen de comparație cu 'Euphoria', care se difuzează și acum".

Galerie foto

Top citite
01 Alexandra Căpitănescu
Alexandra Căpitănescu, după ce mesajul piesei cu care merge la Eurovision 2026 a fost considerat "periculos": "Lumea rămâne surprinsă"
02 alexandra capitanescu, eurovision 2026
Controverse în jurul piesei României la Eurovision 2026: "O normalizare iresponsabilă a unei practici periculoase"
03 Alexandra Căpitănescu
Alexandra Căpitănescu merge la Eurovision 2026. Reprezintă România cu piesa „Choke Me”. Clasamentul selecției naționale
04 mihai traistariu
Mihai Trăistariu face și azi bani din piesa Tornero, la 19 ani de la Eurovision. Cât primește din străinătate
05 Eurovision 2024
România nu va fi prezentă la Eurovision 2024. Motivul pentru care s-a ajuns la o asemenea decizie
ProFM
Theo Rose ProFM
Exclusiv! Theo Rose, în lacrimi: ,,E prima oara când vorbesc despre fostul iubit”
Pe aceeași temă
Theodor Andrei
Cum s-a descurcat Theodor Andrei, reprezentantul României la Eurovision, la examenul de Bacalaureat: „A fost mișto, mi-a picat...”

Theodor Andrei, tânărul care a reprezentat România la Eurovision, a avut un an plin de provocări. În paralel cu repetițiile pentru concursul de muzică de Liverpool, Theodor Andrei s-a pregătit și pentru examenul de Bacalaureat, la care s-a descurcat foarte bine, potrivit declarațiilor lui.

theodor andrei si mama lui
Mama lui Theodor Andrei, dezamăgită de criticile primite de fiul ei după Eurovision: "Cum ar fi putut schimba ceva un băiat de 19 ani?"

Simona, mama și impresara lui Theodor Andrei, reprezentantul României la Eurovision 2023, se arată mâhnită și dezamăgită de reacțiile negative ale unei părți din public la adresa fiului ei, după ce acesta nu a reușit să se califice în finala competiției internaționale de muzică.

Theodor Andrei
Theodor Andrei, primul mesaj după eșecul de la Eurovision 2023: "Am făcut tot ce am putut". Nu a primit niciun punct în semifinale

Theodor Andrei, reprezentantul României la Eurovision 2023, a avut un prim mesaj pentru public, după ce s-a întors de la Liverpool. Tânărul artist de 18 ani nu a reușit să se califice în finala competiției câștigate de suedeza Loreen.

WTFun
All Team PROFM - 780px × 600px
PRO FM dă startul sezonului de toamnă cu programe fresh, voci-surpriză și reveniri spectaculoase

Luni, 15 septembrie, PRO FM a deschis oficial noul sezon cu o grilă reinventată și o echipă de DJ gata să ridice volumul și să răspândească buna dispoziție pe frecvențe. Pe ascultători îi așteaptă formate dinamice, combinații neașteptate de voci și un ton super conectat la spiritul generației de azi - exact ce trebuie pentru ca ziua să aibă beat-ul potrivit.

Vizual comunicat de presă WTFun_1280x720
Ai WTFun in fiecare dimineata la PRO FM, cu Bianca, Bodonea și Bogdan

De patru ani, „WTFun” setează ritmul dimineților energice pe frecvențele PRO FM. Începând din 1 septembrie, emisiunea se întoarce în grilă, de luni până vineri, între orele 07:00 și 10:00, în formula cu care ne-am obișnuit deja de două sezoane – Bianca Purcărea, Ionuț Bodonea și Bogdan Ciudoiu – pregătiți pentru un nou capitol interactiv, cu umor spontan și multe surprize.

fddsds
#FollowPROFM: Avem câștigătoarea! Ana Maria merge cu PROFM la concertul lui ED SHEERAN!

Ana Maria Marin merge într-o experiență epică #FollowPROFM2025: în Dusseldorf, la concertul lui ED SHEERAN!

Partenerii noștri
PE ROZ A slăbit 63 de kilograme după un episod umilitor și pare altă persoană:
A slăbit 63 de kilograme după un episod umilitor și pare altă persoană: "Nu puteam să urc scările din casă. Mult timp n-am fost bine"

A slăbit 63 de kilograme după un episod umilitor și pare altă persoană: "Nu puteam să urc scările din casă. Mult timp n-am fost bine"

FILM NOW Robin Wright, de la Santa Barbara la House of Cards. Actrița și-a schimbat radical viața la 60 de ani. Unde trăiește acum
Robin Wright, de la Santa Barbara la House of Cards. Actrița și-a schimbat radical viața la 60 de ani. Unde trăiește acum

Robin Wright, de la Santa Barbara la House of Cards. Actrița și-a schimbat radical viața la 60 de ani. Unde trăiește acum

DIGI WORLD 5 obiceiuri de dimineață la care un neurolog a renunțat. Cum îți sabotezi creierul fără să-ți dai seama
5 obiceiuri de dimineață la care un neurolog a renunțat. Cum îți sabotezi creierul fără să-ți dai seama

5 obiceiuri de dimineață la care un neurolog a renunțat. Cum îți sabotezi creierul fără să-ți dai seama

DIGI ANIMAL WORLD Momentul când o pisică în vârstă de 10 ani se luptă cu un coiot. Stăpâna a rămas fără cuvinte
Momentul când o pisică în vârstă de 10 ani se luptă cu un coiot. Stăpâna a rămas fără cuvinte

Momentul când o pisică în vârstă de 10 ani se luptă cu un coiot. Stăpâna a rămas fără cuvinte

DIGI LIFE Ai una dintre cele mai rare forme de inteligență? 11 trăsături care îți pot dezvălui cum funcționează cu adevărat mintea ta
Ai una dintre cele mai rare forme de inteligență? 11 trăsături care îți pot dezvălui cum funcționează cu adevărat mintea ta
DIGI24 Coreea de Nord și-a modificat Constituția: ce se întâmplă dacă Kim Jong Un e asasinat
Coreea de Nord și-a modificat Constituția: ce se întâmplă dacă Kim Jong Un e asasinat
DIGI SPORT A văzut cum l-a numit Mourinho pe Chivu și i-a bătut obrazul în direct la TV:
A văzut cum l-a numit Mourinho pe Chivu și i-a bătut obrazul în direct la TV: "De ce?"
DIGI FM Dan Negru, reacție după moartea fulgerătoare a lui Ioan Isaiu: „Televiziunile românești îi datorează mult!” Actorul s-a stins din viață la 56 de ani
Dan Negru, reacție după moartea fulgerătoare a lui Ioan Isaiu: „Televiziunile românești îi datorează mult!” Actorul s-a stins din viață la 56 de ani
UTV Cum arată fiica Andreei Bănică la 17 ani. Sofia a atras toate privirile în imaginile publicate de artistă
Cum arată fiica Andreei Bănică la 17 ani. Sofia a atras toate privirile în imaginile publicate de artistă