Bucuresti | 102,8FM LIZA si CUCU cu Lizä & Cucü SMILEY - REVERIA

Cine sunt prezentatorii Eurovision 2023

prezentatori eurovision
Prezentatori Eurovision 2023. Getty Images

Starul de televiziune Graham Norton, cântăreaţa Alesha Dixon, actriţa Hannah Waddingham și cântăreaţa ucraineană Julia Sanina sunt prezentatorii principali ai Eurovision 2023, informează DPA.

Eurovision va avea loc la M&S Bank Arena din Liverpool în mai, după ce oraşul britanic a fost ales să găzduiască competiţia în numele ţării câştigătoare a ediţiei din 2022, Ucraina, din cauza invaziei ruse.

"Prezentatorii ediţiei televizate a finalei concursului Eurovision de la Liverpool vor fi Alesha Dixon, cântăreaţa ucraineană Julia Sanina şi actriţa Hannah Waddingham, premiată pentru rolul din serialul 'Ted Lasso' şi cunoscută din 'Game of Thrones'. Li se va alătura cineva pe care îl cunoaşteţi foarte bine, domnul Graham Norton", a dezvăluit Zoe Ball, la BBC Radio 2.

"Graham Norton va prezenta finala şi va primi un mic ajutor din cabina de comentatori - Mel Giedroyc se va afla şi ea acolo, urmând să fie asistenta lui strălucitoare", a mai spus Zoe Ball.

Graham Norton va reveni astfel în postura de comentator la Eurovision, urmând să deţină pentru a 13-a oară titulatura de prezentator al transmisiunii BBC dedicate acestui concurs muzical.

"Alesha, Julia şi Hannah vor prezenta, de asemenea, cele două semifinale", a precizat Zoe Ball.

Galerie foto

Alesha Dixon a devenit cunoscută la începutul anilor 2000 în calitate de membră a grupului feminin Mis-Teeq, apoi s-a lansat într-o carieră solo şi a lansat mai multe piese de succes, precum "The Boy Does Nothing".

Artista britanică, în vârstă de 44 de ani, a câştigat trofeul concursului "Strictly Come Dancing" organizat de BBC în 2007 alături de dansatorul profesionist Matthew Cutler şi a revenit în această competiţie în calitate de membră a juriului, pentru trei sezoane, începând din 2011.

S-a alăturat apoi juriului emisiunii "Britain's Got Talent" în 2012 şi a devenit una dintre cele mai apreciate vedete de televiziune din Marea Britanie.

Actriţa britanică Hannah Waddingham, în vârstă de 48 de ani, a câştigat un premiu Emmy pentru interpretarea personajului Rebecca Welton în serialul de comedie "Ted Lasso". Ea s-a făcut remarcată şi în celebrul serial "Game of Thrones", în care a interpretat personajul Septa Unella.

Julia Sanina este solista trupei ucrainene de rock alternativ The Hardkiss. Anul trecut, ea a fost votată de public pentru a face parte din juriul desemnat să aleagă artistul care va reprezenta Ucraina la Eurovision 2023 (duoul electro Tvorchi, cu piesa "Heart of Steel"). Din acel juriu au mai făcut parte cântăreaţa Jamala - care a câştigat concursul Eurovision în 2016 - şi Taras Topolia, solistul trupei Antytila.

Directorul BBC pentru Eurovision, Martin Green, a declarat anterior că participarea Ucrainei la ediţia din 2023 a acestui concurs muzical poate fi imaginată ca "o panglică bogată care aleargă prin interiorul evenimentului".

Prezentatorul TV ucrainean Timur Miroshnychenko, care comentează concursul Eurovision în Ucraina din anul 2007, va apărea în timpul show-urilor live pentru a transmite gândurile celor aflaţi în cabina de comentatori ucraineni spectatorilor aflaţi în M&S Bank Arena din Liverpool.

Timur Miroshnychenko şi un prezentator din Liverpool, Sam Quek, vor prezenta şi ceremonia de deschidere ce va fi transmisă în direct pe canalul oficial de YouTube al concursului Eurovision.

În total, 37 de ţări vor participa la Eurovision 2023, unde Ucraina este calificată automat în calitatea sa de câştigătoare a concursului de anul trecut, alături de ţările din aşa-numitul grup "Big Five" - Regatul Unit, Franţa, Germania, Italia şi Spania -, care participă la fiecare ediţie întrucât furnizează cele mai mari contribuţii financiare pentru acest eveniment.

Cele 15 ţări care vor concura în prima semifinală, ce va avea loc pe 9 mai, sunt următoarele: Irlanda, Serbia, Letonia, Norvegia, Portugalia, Croaţia, Malta, Suedia, Moldova, Elveţia, Israel, Olanda, Finlanda, Azerbaidjan şi Cehia.

În cea de-a doua semifinală, programată pe 11 mai, vor evolua Armenia, Cipru, România, Danemarca, Belgia, Islanda, Grecia, Estonia, Albania, Australia, Austria, Lituania, San Marino, Slovenia, Georgia şi Polonia.

 

Vrei să asculți mai ușor?
Descarcă aplicația ProFM
PROFM merge cu tine peste tot. Descarcă aplicația PROFM.
ProFM
Theo Rose ProFM
Exclusiv! Theo Rose, în lacrimi: ,,E prima oara când vorbesc despre fostul iubit”
WTFun
DSC04667
Cabron, confesiuni la What The Fun: piesele pe care le privește diferit azi și proiectul „Cabron și Doamnele”

Image3
Loredana Pădurean, profesor la MIT, despre viața dominată de AI: "Instrument de antrenament al creierului, nu scurtătură"

e ia AI-ul joburile? Dr. Prof. Loredana Pădurean - MIT explică viitorul muncii

DSC04440
Ioana State: Transformarea radicală și drumul de la 120 kg la „Mami Makeover”

Comedianta Ioana State a vorbit deschis la ProFM despre transformarea sa fizică spectaculoasă, după ce a slăbit 30 de kilograme prin schimbarea stilului de viață.

Partenerii noștri
PE ROZ A renunțat la cariera de inginer după un mesaj de la un străin:
A renunțat la cariera de inginer după un mesaj de la un străin: "M-am întrebat ce fac, de fapt, cu viața mea". Cu ce se ocupă acum

A renunțat la cariera de inginer după un mesaj de la un străin: "M-am întrebat ce fac, de fapt, cu viața mea". Cu ce se ocupă acum

FILM NOW Tom Hanks rupe tăcerea la 26 de ani de la „Naufragiatul”. Scena pe care refuză să o privească și astăzi: „Mă ridic și ies din cameră”
Tom Hanks rupe tăcerea la 26 de ani de la „Naufragiatul”. Scena pe care refuză să o privească și astăzi: „Mă ridic și ies din cameră”

Tom Hanks rupe tăcerea la 26 de ani de la „Naufragiatul”. Scena pe care refuză să o privească și astăzi: „Mă ridic și ies din cameră”

DIGI WORLD De ce șoferii nu au rău de mașină. Organismul folosește simultan informații din mai multe surse
De ce șoferii nu au rău de mașină. Organismul folosește simultan informații din mai multe surse

De ce șoferii nu au rău de mașină. Organismul folosește simultan informații din mai multe surse

DIGI ANIMAL WORLD O pisică își forțează stăpâna să treacă printr-un moment stânjenitor în fiecare zi. Gestul pe care felina îl face noaptea
O pisică își forțează stăpâna să treacă printr-un moment stânjenitor în fiecare zi. Gestul pe care felina îl face noaptea

O pisică își forțează stăpâna să treacă printr-un moment stânjenitor în fiecare zi. Gestul pe care felina îl face noaptea

DIGI LIFE Arată ca un coș de picnic uriaș, dar ascunde un secret incredibil. Clădirea bizară scoasă la vânzare pentru 8,5 milioane de dolari
Arată ca un coș de picnic uriaș, dar ascunde un secret incredibil. Clădirea bizară scoasă la vânzare pentru 8,5 milioane de dolari
DIGI24 Nou val de recrutare forțată în armata rusă: datornicii și foștii deținuți, printre ținte. Mișcarea Ateș: Nu semna nimic sub amenințări
Nou val de recrutare forțată în armata rusă: datornicii și foștii deținuți, printre ținte. Mișcarea Ateș: Nu semna nimic sub amenințări
DIGI SPORT
"Știm cu toții cu cine ești măritată!" Reacție tranșantă, după ce a văzut imaginile de la Cupa Mondială
DIGI FM Ce fel de premier îi cere Lucian Mîndruță lui Nicușor Dan: „Să aibă destui bani încât să nu ne fure”
Ce fel de premier îi cere Lucian Mîndruță lui Nicușor Dan: „Să aibă destui bani încât să nu ne fure”
UTV Cabral a vorbit despre viața după divorțul de Andreea Ibacka. „Stau cu copiii și merg să pun muzică la câteva festivaluri”
Cabral a vorbit despre viața după divorțul de Andreea Ibacka. „Stau cu copiii și merg să pun muzică la câteva festivaluri”